o literaturze współczesnej XX i XXI wieku
tybetwatch


Subskrypcja
blog.literacki
(nowe teksty)

Twój email

dodaj usuń


----------------
Zaprenumeruj poprzez:


Add to Technorati Favorites

Add to Google

Add to My Yahoo!

Blog > Komentarze do wpisu
Książki na początek (roku)

Nowości

// styczeń-luty 2008
Na plaży Chesil / McEwan
Tylko ciebie chcę / Moccia
Ostrożnie, pożądanie / Chang
Zimny płomień / Mishima
Kochanek / Duras
Sahib / Veličković
Miłość niemożliwa / Frister
12 opowiadań / Olbiński Wybieram z zapowiedzi wydawców kilka książek, które w jakiś sposób mnie zainteresowały. Oczywiście, może się zdarzyć, że wydana książka będzie knotem, ale mam nadzieję, że uda mi się uniknąć tej przykrej sytuacji.
Zapraszam do lektury i oceny wydanych pozycji.***************
IAN MCEWAN
NA PLAŻY CHESIL


***************


Czerwiec 1962 roku. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, aby spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest utalentowaną skrzypaczką marzącą o założeniu własnego kwartetu smyczkowego. Edward to zdolny absolwent historii, interesujący się wpływem wielkich ludzi na kształt dziejów. Oboje z niepokojem myślą o chwili, gdy skonsumują swoje małżeństwo – ona boi się fizycznego zbliżenia, on obawia się, że nie sprosta czekającemu go zadaniu. Niemożność pokonania barier, nieumiej�ętność rozmowy o wspólnych problemach, doprowadzą do dramatu...

Albatros
Przekład: Andrzej Szulc
Cena: (brak danych)


 


*******************
FEDERICO MOCCIA
TYLKO CIEBIE CHCĘ


Ho voglia di te
*******************


Po dwóch latach spędzonych w Nowym Jorku Step wraca do Rzymu. Wiele się tu zmieniło. Chłopak zaczyna pracę w telewizji, poznaje nowych ludzi, wśród nich żywiołową Gin. Przeszłość nie daje mu spokoju, ale teraźniejszość nie zostawia zbyt wiele czasu na jej rozpamiętywanie. Czy warto dążyć do wskrzeszenia dawnej miłości?

MUZA
Przekład: Anna Niewęgłowska
Cena: ok. 34,90 / 39,90 zł 
********************
EILEEN CHANG
OSTROŻENIE, POŻĄDANIE


*********************


Lata czterdzieste XX wieku, Japonia okupuje Chiny i Hongkong. W najbarwniejszym chińskim mieście, Szanghaju, odbywają się zarówno eleganckie przyjęcia lokalnej socjety, jak i spotkania ruchu oporu. Wang Jiazhi, studentka zaangażowana w działalność konspiracyjną, nawiązuje romans z panem Yi, politykiem popierającym rząd okupacyjny. Oboje stają się uczestnikami nie tylko podstępnej gry politycznej, lecz również niebezpiecznej gry uczuć.

***

Swoją drogą niesamowita organizacja - film Anga Lee dopiero wszedł na ekrany kin.


WAB
Przekład: Maciej Świerkocki
Cena: 24,90 zł 
**************
YUKIO MISHIMA
ZIMNY PŁOMIEŃ


***************


Te niezwykłe historie na długo pozostają w pamięci. Mishima opowiada je z chirurgiczną precyzją, bez zbędnego słowa i z dystansem, a jednocześnie tak, że coś ściska nas za gardło.

Po mistrzowsku pisze o ludziach, którzy nagle, w swym całkiem zwyczajnym życiu, stają w obliczu spraw najważniejszych: miłości i śmierci. Tak jest w przypadku zakochanego aktora, który pomylił sceniczne emocje z prawdziwymi, Wielkiego Kapłana, nagle rozpalonego uczuciem do Cesarskiej Nałożnicy, czy rodziców, próbujących dojść do siebie po tragicznej stracie dzieci. Na koniec zaskoczenie: skrząca się humorem brawurowa historia przyjaciółek, które poróżniła zagubiona perła... 


Świat Książki
Przekład: Henryk Lipszyc
Cena: 31,90 zł


 

*****************
MARGUERITE DURAS
KOCHANEK


*****************


Sajgon, lata trzydzieste. Pochodząca z ubogiej rodziny piętnastoletnia Francuzka nawiązuje perwersyjny romans z dużo starszym od siebie, bogatym Chińczykiem. Względy finansowe sprawiają, że wszystko odbywa się za cichym przyzwoleniem matki dziewczyny.
Oparta na wątkach autobiograficznych książka jest nie tylko studium ludzkiej namiętności, ale też bezlitosną wiwisekcją relacji panujących w rodzinie. Miłość i zatrata, rozkosz i pohańbienie, niewinność i perwersja splatają się tu w nierozerwalny węzeł.
Czysty, napięty jak cięciwa styl powieści pulsuje erotyzmem i dochodzi do granicy tego, co wypowiadalne.

Kochanek najsłynniejsza powieść Marguerite Duras, została wyróżniona Nagrodą Goncourtów. W 1992 roku książka została przeniesiona na ekran przez Jeana-Jacques'a Annaud.

Marguerite Duras (1914-1996) jedna z najwybitniejszych francuskich pisarek dwudziestego wieku. Urodziła się w Indochinach, będących wówczas francuską kolonią, w rodzinie nauczycielskiej. Po maturze wyjechała do Paryża, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Była autorką kilkudziesięciu powieści, sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych (m.in. do filmu Hiroszima, moja miłość) i realizatorką filmową.

ZNAK
Przekład: Loda Kałuska
Cena: 25 zł ******************
NENAD VELICKOVIĆ
SAHIB


******************
Bohaterem "Sahiba" jest współczesny "misjonarz", czyli angielski urzędnik pracujący dla międzynarodowej organizacji pełniącej misję humanitarną w Bośni. W jego pełnych tęsknoty listach do ukochanego niczym w krzywym zwierciadle odbija się pełna paradoksów codzienność powojennego Sarajewa. Zderzenie liberalnych poglądów i zachodniego sposobu życia z tradycyjną, patriarchalną kulturą budzi nieoczekiwaną refleksję Sahiba - bo tak właśnie, nie bez kozery, nazywa siebie narrator. Nenad Veličković po raz kolejny, po Koczownikach, sięga po znakomity humor, inteligentny dowcip i błyskotliwą ironię, by zachęcając do rewizji światopoglądu, pokazać, jak humanizm staje się towarem.

Nenad Veličković urodził się w 1962 roku w Sarajewie. Tu ukończył uniwersytet, tu mieszka i pracuje do dziś. Autor opowiadań i powieści (w sumie wydał sześć książek: trzy powieści, tom opowiadań i dwa zbiory tekstów satyrycznych), a także scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Poza "Koczownikami" ("Konačari") wydał jeszcze powieści "Otac moje kćeri" i "Sahib: Impresije iz depresije". W repertuarze sarajewskiego Teatru Młodych znajdują się trzy inscenizacje oparte na jego tekstach. Obecnie jest asystentem w Katedrze Literatury (serbskiej i chorwackiej) w Sarajewie.

Czarne
Przekład: Dorota Jovanka Ćirlić
Cena: 34 zł 

*****************************
ROMAN FRISTER
MIŁOŚĆ NIEMOŻLIWA

Impossible love.
Ascher Levy's longing for Germany
*****************************


Do napisania tej niezwykłej sagi zainspirowała autora stary kufer podróżny, znaleziony na pchlim targu w Jaffie. Wypchany setkami dokumentów ukrywał zadziwiająco barwną historię rodziny Levych - niegdyś jednej z najbogatszych i najbardziej szanowanych rodzin żydowskich Pomorza.

Frister odnalazł nielicznych żyjących świadków wydarzeń, przeczesał archiwa w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii i scalił losy pięciu pokoleń rodziny Levych. Powstała wyjątkowa, a jednocześnie archetypowa opowieść o świetności i zagładzie niemieckiego żydostwa, o poszukiwaniu kompromisu między niemieckim patriotyzmem a żydowską tożsamością, o tytułowej "miłości niemożliwej".

Ta prawdziwa historia pełna jest zbiegów okoliczności, małych cudów i przerażających scen. Sam Frister mówi jednak: "Niczego nie dodałem. Rzeczywistość okazała się bardziej fascynująca i bardziej koszmarna niż jakikolwiek wytwór wyobraźni".

PIW
Przekład: Anna Klingofer
Cena: 32,25 zł

 


*******************
RAFAŁ OLBIŃSKI
12 OPOWIADAŃ

*******************


Tylko nieliczni wiedzą, że Rafał Olbiński pisze także opowiadania. "12 opowiadań" to zbiór nigdy dotąd niepublikowanych tekstów Olbińskiego, miniaturowych, bajkowych opowieści, nasyconych tym samym klimatem, z którego znane są obrazy artysty. Tu z możliwego wynika niemożliwe, a jawa i sen splatają się w jedną rzeczywistość. Wiele tych miniatur zaskakuje humorem, inne – gorzkim, choć zawsze poetyckim zakończeniem. Każde z opowiadań połączone jest z obrazem. Opowieść i ilustracja wzajem się komentują w tej pięknej książce. We wstępie autor wyjaśnia, że Olbiński pisarz był ilustratorem obrazów Olbińskiego malarza.

Rafał Olbiński to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy współczesnych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jest autorem obrazów i grafik, twórcą plakatów. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku. Jego prace zostały zakupione przez liczne galerie w USA, Europie i Japonii.

Prószyński
Cena: ok. 44 zł


 
   
Teksty zapowiedzi pochodzą ze stron internetowych poszczególnych wydawnictw. Podana cena jest zazwyczaj ceną w księgarni internetowej wydawcy. Wybór książek - autor bloga.

  
wtorek, 22 stycznia 2008, blog.literacki

Polecane wpisy

  • Książki na koniec wakacji

    Nowości // wakacje 2007 (2) Oto przebrane nowości na koniec wakacji. Bardzo ciekawe są "Niezwykłe kobiety" - krótka historia wynalazków autorstwa kobi

  • Książki na wakacje

    Nowości // wakacje 2007 (1) Moje propozycje na pierwszą część wakacji. Na liście znajdziecie książki lekkie i niezobowiązujące na plażę oraz naprawdę ciężki kal

  • Polowanie na książki

    Nowości // maj 2007 (2) Obiecana druga dawka nowości. Poza nastrojowym "Płatkiem śniegu", który pokazał się jeszcze w kwietniu, ale jakoś mi umknął, r

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
ralph.ellison
2008/01/23 02:50:35
"Kochanek" Duras to nie nowosc a wznowienie; pierwsze książkowe wydanie ukazało się przekładzie "Elżbiety" w Siedlcach w podziemnym wydawnictwie "Metrum" w roku 1987; w oficjalnym obiegu książka ukazała się w 1989 roku w Wydawnictwie Literackim w przekładzie Lodu Kałuskiej (właśc. Leokadii Kałuskiej-Hołuj)

pozdrawiam
-
Gość: kubra, *.acn.waw.pl
2008/01/26 11:52:54
"ostrożnie, pożądanie" to jeden z najlepszych filmów jakie widziałąm. Wzruszająca, intrygująca historia. wizualnie zniewalający.

video.interia.pl/obejrzyj,film,90708,sortuj,s,st,ostrożnie%20%20pożądanie|wszystkie|nazwie;tagach;autorach|popularnosc,pozycja,1,ostro%C5%BCnie%2C_po%C5%BC%C4%85danie
-
2008/02/05 12:35:35
ciekawie zapowiada sie początek roku :)

pozdrawiam:)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/02/09 16:07:23
Witam! Szukam moderatorów nowego forum o książkach ebiblioteczka.mojeforum.net -> Zachęcam do rejestracji i dyskusji o książkach!
-
czajnik75
2008/02/15 01:04:07
kubra, podzielam w pełni twoja opinie. Wyszedłem z kina przemielony...