o literaturze współczesnej XX i XXI wieku
tybetwatch


Subskrypcja
blog.literacki
(nowe teksty)

Twój email

dodaj usuń


----------------
Zaprenumeruj poprzez:


Add to Technorati Favorites

Add to Google

Add to My Yahoo!

poniedziałek, 24 grudnia 2007
Inne światy w Wigilię

Szok kulturowy A.D. 2007


Wybrałem – nie powiem, że było łatwo – 5. najciekawszych według mnie książek mijającego roku, opowiadających o innych kuturach, innych światach. Wybór jest całkowicie subiektywny; na moją listę trafiły książki, które mnie oczarowały – formą, opowieścią, przesłaniem. Uprzedzam ataki – to nie jest lista arcydzieł. To książki, które po prostu warto przeczytać.

 

****************
TAICHI YAMADA
OBCY

Ijin-tachi tono natsu
****************


Już ją gdzieś wychwalałem, ale zrobię to jeszcze raz. Jest wyjątkowa. Nie tyle pod względem języka, ale przede wszystkim ze względu na treść. Mieszanie się światów, naszego i duchowego pokazane w zastanawiającej, momentami ocierającej się o horror formie. Jak uwolnić się od marzeń, od niedobrych emocji – czy w ogóle można to zrobić? I stara prawda – szaleniec nie wie, że jest szalony. Gdyby wiedział, mógłby walczyć.Muza 2007
Przekład: Anna Horikoshi
Cena: 24,90 zł

**************************
HITOMI KANEHARA
JĘZYKI I KOLCZYKI

Hebi in piasu
**************************


Znowu Japonia. Tym razem nie tak tajemnicza jak w „Obcym”, ale równie niepokojąca. Główna bohaterka jest wyraźnie stuknięta na punkcie piercingu. Realizując swoją dziwną pasję, przekracza pewną granicę. Powrót w „normalne” życie raczej nie będzie możliwy. Świat, w jaki się zanurzyła jest ciekawy, fascynujący i odkrywa przed nią kolejne niespodzianki – brutalność ma niekiedy pewien urok.


Albatros, Wydawnictwo A. Kuryłowicz 2007
Przekład: Witold Nowakowski

Cena: 19,90 zł


 
*******************
Komiks
SANDMAN

scenariusz: Neil Gaiman
*******************


Jestem oczarowany światem jaki stworzył m.in. Neil Gaiman na potrzeby Sandmana. Śmierć i czas to chyba główni bohaterowie tej serii. Trudno opowiedzieć w telegraficznym skrócie o akcji tych komiksów, kolejne części (a także odcinki wewnątrz zeszytów) toczą się w różnych czasach i scenerii. W każdym razie po lekturze Sandmana Śmierć nie jest już taka straszna, jak nam się po katolicku wydawało.

Egmont
Cena: 39-49 zł


 
********************************
YOSSI AVANI
CIOTKA FARHUMA NIE BYŁA DZIWKĄ


********************************

Nieco dziwna opowieść o samotności. Tym razem w roli jej ofiary Yossi Avani osadził młodego izraelskiego geja. Choć otaczają go znajomi, przyjaciele, kochankowie, to jednak nie może on pogodzić się z odejściem swojej – jak się okazało – miłości życia. To właściwie obsesja, która wyniszcza nie tylko bohatera, ale dotyka też wszystkich, których spotyka on na swojej drodze. Nieznośną atmosferę zagęszczają dodatkowo rodzice – prości emigranci, z nieco fałszywymi aspiracjami. Na szczególną uwagę zasługuje sposób narracji – manipulowanie czasem wymaga podczas lektury choćby minimalnego skupienia.


Sic!
Przekład: Leszek Kwiatkowski
Cena: 39 zł 
************************************
GAUTAM MALKANI
LONDONISTAN


Londonstani
************************************


Ta książka była wydarzeniem na początku mijającego roku. W świetny sposób – naśladując gwarę, a raczej grypserkę młodych Brytyjczyków urodzonych w Wielkiej Brytanii z rodziców pochodzących z Indii i Pakistanu, pokazuje problem integracji trochę od drugiej strony –w drugim pokoleniu. Ani Brytyjczycy, ani obcy; ani się integrują, ani cudzoziemcy. Jak sobie radzą? Niekiedy szokująco. Powieść można odbierać jako swoisty ciąg dalszy powieści Moniki Ali „Brick Line” .

WAB
Cena: 44,90 zł