o literaturze współczesnej XX i XXI wieku
tybetwatch


Subskrypcja
blog.literacki
(nowe teksty)

Twój email

dodaj usuń


----------------
Zaprenumeruj poprzez:


Add to Technorati Favorites

Add to Google

Add to My Yahoo!

wtorek, 22 stycznia 2008
Książki na początek (roku)

Nowości

// styczeń-luty 2008
Na plaży Chesil / McEwan
Tylko ciebie chcę / Moccia
Ostrożnie, pożądanie / Chang
Zimny płomień / Mishima
Kochanek / Duras
Sahib / Veličković
Miłość niemożliwa / Frister
12 opowiadań / Olbiński Wybieram z zapowiedzi wydawców kilka książek, które w jakiś sposób mnie zainteresowały. Oczywiście, może się zdarzyć, że wydana książka będzie knotem, ale mam nadzieję, że uda mi się uniknąć tej przykrej sytuacji.
Zapraszam do lektury i oceny wydanych pozycji.***************
IAN MCEWAN
NA PLAŻY CHESIL


***************


Czerwiec 1962 roku. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, aby spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest utalentowaną skrzypaczką marzącą o założeniu własnego kwartetu smyczkowego. Edward to zdolny absolwent historii, interesujący się wpływem wielkich ludzi na kształt dziejów. Oboje z niepokojem myślą o chwili, gdy skonsumują swoje małżeństwo – ona boi się fizycznego zbliżenia, on obawia się, że nie sprosta czekającemu go zadaniu. Niemożność pokonania barier, nieumiej�ętność rozmowy o wspólnych problemach, doprowadzą do dramatu...

Albatros
Przekład: Andrzej Szulc
Cena: (brak danych)


 


*******************
FEDERICO MOCCIA
TYLKO CIEBIE CHCĘ


Ho voglia di te
*******************


Po dwóch latach spędzonych w Nowym Jorku Step wraca do Rzymu. Wiele się tu zmieniło. Chłopak zaczyna pracę w telewizji, poznaje nowych ludzi, wśród nich żywiołową Gin. Przeszłość nie daje mu spokoju, ale teraźniejszość nie zostawia zbyt wiele czasu na jej rozpamiętywanie. Czy warto dążyć do wskrzeszenia dawnej miłości?

MUZA
Przekład: Anna Niewęgłowska
Cena: ok. 34,90 / 39,90 zł 
********************
EILEEN CHANG
OSTROŻENIE, POŻĄDANIE


*********************


Lata czterdzieste XX wieku, Japonia okupuje Chiny i Hongkong. W najbarwniejszym chińskim mieście, Szanghaju, odbywają się zarówno eleganckie przyjęcia lokalnej socjety, jak i spotkania ruchu oporu. Wang Jiazhi, studentka zaangażowana w działalność konspiracyjną, nawiązuje romans z panem Yi, politykiem popierającym rząd okupacyjny. Oboje stają się uczestnikami nie tylko podstępnej gry politycznej, lecz również niebezpiecznej gry uczuć.

***

Swoją drogą niesamowita organizacja - film Anga Lee dopiero wszedł na ekrany kin.


WAB
Przekład: Maciej Świerkocki
Cena: 24,90 zł 
**************
YUKIO MISHIMA
ZIMNY PŁOMIEŃ


***************


Te niezwykłe historie na długo pozostają w pamięci. Mishima opowiada je z chirurgiczną precyzją, bez zbędnego słowa i z dystansem, a jednocześnie tak, że coś ściska nas za gardło.

Po mistrzowsku pisze o ludziach, którzy nagle, w swym całkiem zwyczajnym życiu, stają w obliczu spraw najważniejszych: miłości i śmierci. Tak jest w przypadku zakochanego aktora, który pomylił sceniczne emocje z prawdziwymi, Wielkiego Kapłana, nagle rozpalonego uczuciem do Cesarskiej Nałożnicy, czy rodziców, próbujących dojść do siebie po tragicznej stracie dzieci. Na koniec zaskoczenie: skrząca się humorem brawurowa historia przyjaciółek, które poróżniła zagubiona perła... 


Świat Książki
Przekład: Henryk Lipszyc
Cena: 31,90 zł


 

*****************
MARGUERITE DURAS
KOCHANEK


*****************


Sajgon, lata trzydzieste. Pochodząca z ubogiej rodziny piętnastoletnia Francuzka nawiązuje perwersyjny romans z dużo starszym od siebie, bogatym Chińczykiem. Względy finansowe sprawiają, że wszystko odbywa się za cichym przyzwoleniem matki dziewczyny.
Oparta na wątkach autobiograficznych książka jest nie tylko studium ludzkiej namiętności, ale też bezlitosną wiwisekcją relacji panujących w rodzinie. Miłość i zatrata, rozkosz i pohańbienie, niewinność i perwersja splatają się tu w nierozerwalny węzeł.
Czysty, napięty jak cięciwa styl powieści pulsuje erotyzmem i dochodzi do granicy tego, co wypowiadalne.

Kochanek najsłynniejsza powieść Marguerite Duras, została wyróżniona Nagrodą Goncourtów. W 1992 roku książka została przeniesiona na ekran przez Jeana-Jacques'a Annaud.

Marguerite Duras (1914-1996) jedna z najwybitniejszych francuskich pisarek dwudziestego wieku. Urodziła się w Indochinach, będących wówczas francuską kolonią, w rodzinie nauczycielskiej. Po maturze wyjechała do Paryża, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Była autorką kilkudziesięciu powieści, sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych (m.in. do filmu Hiroszima, moja miłość) i realizatorką filmową.

ZNAK
Przekład: Loda Kałuska
Cena: 25 zł ******************
NENAD VELICKOVIĆ
SAHIB


******************
Bohaterem "Sahiba" jest współczesny "misjonarz", czyli angielski urzędnik pracujący dla międzynarodowej organizacji pełniącej misję humanitarną w Bośni. W jego pełnych tęsknoty listach do ukochanego niczym w krzywym zwierciadle odbija się pełna paradoksów codzienność powojennego Sarajewa. Zderzenie liberalnych poglądów i zachodniego sposobu życia z tradycyjną, patriarchalną kulturą budzi nieoczekiwaną refleksję Sahiba - bo tak właśnie, nie bez kozery, nazywa siebie narrator. Nenad Veličković po raz kolejny, po Koczownikach, sięga po znakomity humor, inteligentny dowcip i błyskotliwą ironię, by zachęcając do rewizji światopoglądu, pokazać, jak humanizm staje się towarem.

Nenad Veličković urodził się w 1962 roku w Sarajewie. Tu ukończył uniwersytet, tu mieszka i pracuje do dziś. Autor opowiadań i powieści (w sumie wydał sześć książek: trzy powieści, tom opowiadań i dwa zbiory tekstów satyrycznych), a także scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Poza "Koczownikami" ("Konačari") wydał jeszcze powieści "Otac moje kćeri" i "Sahib: Impresije iz depresije". W repertuarze sarajewskiego Teatru Młodych znajdują się trzy inscenizacje oparte na jego tekstach. Obecnie jest asystentem w Katedrze Literatury (serbskiej i chorwackiej) w Sarajewie.

Czarne
Przekład: Dorota Jovanka Ćirlić
Cena: 34 zł 

*****************************
ROMAN FRISTER
MIŁOŚĆ NIEMOŻLIWA

Impossible love.
Ascher Levy's longing for Germany
*****************************


Do napisania tej niezwykłej sagi zainspirowała autora stary kufer podróżny, znaleziony na pchlim targu w Jaffie. Wypchany setkami dokumentów ukrywał zadziwiająco barwną historię rodziny Levych - niegdyś jednej z najbogatszych i najbardziej szanowanych rodzin żydowskich Pomorza.

Frister odnalazł nielicznych żyjących świadków wydarzeń, przeczesał archiwa w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii i scalił losy pięciu pokoleń rodziny Levych. Powstała wyjątkowa, a jednocześnie archetypowa opowieść o świetności i zagładzie niemieckiego żydostwa, o poszukiwaniu kompromisu między niemieckim patriotyzmem a żydowską tożsamością, o tytułowej "miłości niemożliwej".

Ta prawdziwa historia pełna jest zbiegów okoliczności, małych cudów i przerażających scen. Sam Frister mówi jednak: "Niczego nie dodałem. Rzeczywistość okazała się bardziej fascynująca i bardziej koszmarna niż jakikolwiek wytwór wyobraźni".

PIW
Przekład: Anna Klingofer
Cena: 32,25 zł

 


*******************
RAFAŁ OLBIŃSKI
12 OPOWIADAŃ

*******************


Tylko nieliczni wiedzą, że Rafał Olbiński pisze także opowiadania. "12 opowiadań" to zbiór nigdy dotąd niepublikowanych tekstów Olbińskiego, miniaturowych, bajkowych opowieści, nasyconych tym samym klimatem, z którego znane są obrazy artysty. Tu z możliwego wynika niemożliwe, a jawa i sen splatają się w jedną rzeczywistość. Wiele tych miniatur zaskakuje humorem, inne – gorzkim, choć zawsze poetyckim zakończeniem. Każde z opowiadań połączone jest z obrazem. Opowieść i ilustracja wzajem się komentują w tej pięknej książce. We wstępie autor wyjaśnia, że Olbiński pisarz był ilustratorem obrazów Olbińskiego malarza.

Rafał Olbiński to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy współczesnych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jest autorem obrazów i grafik, twórcą plakatów. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku. Jego prace zostały zakupione przez liczne galerie w USA, Europie i Japonii.

Prószyński
Cena: ok. 44 zł


 
   
Teksty zapowiedzi pochodzą ze stron internetowych poszczególnych wydawnictw. Podana cena jest zazwyczaj ceną w księgarni internetowej wydawcy. Wybór książek - autor bloga.

  
czwartek, 16 sierpnia 2007
Książki na koniec wakacji

Nowości

// wakacje 2007 (2)

Oto przebrane nowości na koniec wakacji. Bardzo ciekawe są "Niezwykłe kobiety" - krótka historia wynalazków autorstwa kobiet. Nie znajdzemy tam prototypu karabinu czy maszyny do przesłuchiwania (czytaj: obcinania pewnych części ciała). Gdyby kobiety rządziły, być może byłoby mniej głupoty, a więcej radości z życia.
Obiecane starości opublikuję w weekend.W czerwonym dworze / August
Niezwykłe kobiety / Jaffe
Jabłko / Faber
Ścieżki snów / von Franz
Umiłowana / Morrison
Podróż przez Niemcy / Büscher
Od Gór... / Maillart
Diablica w lidze kobiet / Lee Wybieram z zapowiedzi wydawców kilka książek, które w jakiś sposób mnie zainteresowały. Oczywiście, może się zdarzyć, że wydana książka będzie knotem, ale mam nadzieję, że uda mi się uniknąć tej przykrej sytuacji.
Zapraszam do lektury i oceny wydanych pozycji.**********************
OLIVER AUGUST
W CZERWONYM DWORZE

Inside the Red Mansion
**********************


Pełna napięcia, dyskretnie prześmiewcza podróż do serca Chin. Szef pekińskiego biura dziennika "The Times" śledzi znanego chińskiego nuworysza ściganego za korupcję. Chiny pełne pragnień, zaangażowania w walkę z przeszłością i silnie zorientowane na przyszłość

Dzięki nieformalnym kontaktom towarzyskim Oliver August dowiaduje się przypadkiem o trwającym pościgu za najbardziej poszukiwanym człowiekiem Chin, Lai Chanxingiem, niepiśmiennym magnatem, uciekającym przed oskarżeniami o korupcję. August postanawia go odnaleźć w nadziei, że jeśli zdoła zrozumieć, w jaki sposób Lai doszedł do stworzenia swej nowej osobowości, to również lepiej zrozumie siły przekształcające dzisiejsze Chiny.

MUZA
Przekład: Lech Niedzielski
Cena: 29.90 zł 


*************************************
DEBORAH JAFFÉ
NIEZWYKŁE KOBIETY

Ingenious women.
From Tincture of Saffron to Flying Machines.
*************************************


"Niezwykle kobiety" to książka, która zabiera nas w podróż po tak różnych odkryciach, jak zmywarki, podwiązki do jazdy na rowerze, kominy czy pianina automatyczne. Prezentuje historię społeczną, ale również historię technologii - w domu, w pracy, po godzinach pracy. To jedna z tych lektur, które zmuszają nas do zastanowienia się nad tematem - w tym wypadku są to wynalazki i wynalazcy - w całkowicie nowy sposób.

MUZA
Przekład: Jolanta Sawicka
Cena: ok. 34,90 zł 
**************
MICHEL FABER
JABŁKO


**************


Kiedy w 2002 roku Michel Faber wydał "Szkarłatny płatek i biały", obszerną powieść naśladującą dzieła wiktoriańskie czytelnicy, krytycy literaccy wpadli w zachwyt. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem na całym świecie, również w Polsce przez wiele tygodni utrzymywała się na listach najchętniej kupowanych tytułów. Autor otrzymał setki gorących próśb o kontynuację opowieści. Jabłko jest jego odpowiedzią na te prośby. Szkarłatnym płatku Faber skoncentrował się na losach atrakcyjnej ulicznicy Sugar oraz jej związku z Williamem Rackhamem, nieudolnym spadkobiercą rodzinnej fabryki perfum. Jabłko to zbiór siedmiu opowiadań, w których główne role grają bohaterowie pojawiający się w powieści. Poznajemy dalsze historie prostytutek z domu pani Castaway, obserwujemy poczynania Rackhama w drugim małżeństwie, dowiadujemy się więcej o Sugar. Podobnie jak Szkarłatny płatek, opowiadania napisane są językiem żywym, pełnym aluzji literackich, skrzą się inteligentnym poczuciem humoru i oczarowują znakomicie zarysowanym tłem historycznym. Każda z opowieści jest jednocześnie osobnym tekstem, sprawiającym przyjemność również tym, którzy Szkarłatnego płatka nie znają.


WAB
Przekład: Maciej Świerkocki
Cena: 34,90 zł 
*****************************************
MARIE-LOUISE VON FRANZ
ŚCIEŻKI SNÓW

The Way of the Dream:
DR Marie-Louise von Franz in Conversation with fraser Boa
*****************************************


Sny odsłaniają głęboki związek między naszymi wewnętrznymi i zewnętrznymi stanami istnienia, pozwalając wniknąć w głębię ludzkiego umysłu, niedostępną dotąd dla świadomego intelektu. Właściwie odczytany sen niesie ważną informację o fizycznym i mentalnym zdrowiu jednostki. Po zbadaniu sześćdziesięciu pięciu tysięcy snów dr Marie-Louise von Franz doszła do wniosku, że zwrócenie uwagi na własne sny jest najzdrowszą rzeczą, jaką człowiek może zrobić.

(Fragment wstępu)


"... Ci, którzy podejmują trud zrozumienia symboliki snów, znajdują w nich najbardziej interesujące informacje. To prawda, że rezultaty niewiele mają wspólnego z takimi przyziemnymi sprawami jak robienie sprawunków i sprzedawanie. Ale nasze interesy nie mogą w pełni wyjaśnić sensu naszego życia, ani też konto w banku nie zaspokoi głębokiego pragnienia ludzkiego serca...".

C.G Jung


Jacek Santorski & Co
Przekład: Henryk Smagacz
Cena: 16 zł


 

***************
TONI MORRISON
UMIŁOWANA

Beloved
***************


„Dom zbiegłej z Kentucky niewolnicy jest nawiedzony. Prześladuje go duch dziecka, które zostało zamordowane przez matkę, pragnącą je w ten sposób ocalić od jeszcze gorszego, w jej mniemaniu, losu: niewolnictwa do końca życia. Zjawa wraca z zaświatów pod postacią młodej dziewczyny, ale z umysłowością dziecka. I tragedia powtarza się...
Umiłowana, najsłynniejsza powieść afroamerykańskiej pisarki Toni Morrison, ukazała się w 1987 roku. Rok później autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Pulitzera. Bez wątpienia powieść ta zaważyła na decyzji Komitetu Noblowskiego, który w 1993 roku przyznał Toni Morrison Literacką Nagrodę Nobla”.

(Od tłumaczki)


Toni Morrison (ur. 1931 r.) jest profesorem nauk Humanistycznych w Princeton University. Wielokrotnie nagradzana za twórczość, poświęconą głównie problematyce rasizmu i dyskryminacji czarnoskórych, jest laureatką m.in. nagrody Pulitzera. W 1993 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.


ZNAK
Przekład: Renata Gorczyńska
Cena: 28,80 zł  

********************
WOLFGANG BÜSCHER
PODRÓŻ PRZEZ NIEMCY


********************
Po raz kolejny Wolfgang Büscher wyrusza w drogę, tym razem, by obejść Niemcy. To podwójnie symboliczna czynność. Obchodząc swój kraj, w jakimś sensie go oswaja, powoli dla siebie "zdobywa". Idąc wzdłuż granicy, przez trzy miesiące poznaje niemieckie peryferie. Także tutaj "wielka historia" odcisnęła swój ślad. Ta wędrówka to też w pewnym sensie odczynianie złych duchów, których wciąż jeszcze jest w tym kraju pod dostatkiem.
Każdy fragment granicy jest inny, raz kraj po drugiej stronie nazywa się Polska, kiedy indziej Czechy, Austria, Holandia. Wschód bardziej go pociąga niż Zachód, no i same granice, to, co jest po drugiej stronie...


O autorze: Wolfgang Büscher (1951) - dziennikarz. W 1998 roku ukazała się jego książka Drei Stunden Null. Deutsche Abenteuer ("Trzy godziny zero. Niemieckie przygody"). WW 2003 roku ukazała się druga jego książka "Berlin-Moskau. Eine Reise zu fuss" (Berlin-Moskwa. Podróż na piechotę, polskie wydanie 2004). Po upadku Związku Radzieckiego jeździł do Kirgizji i Kazachstanu, był też jednym z pierwszych reporterów w Kaliningradzie. W 2005 roku opublikował "Deutschland, eine reise". 2002 roku otrzymał nagrodę dziennikarską Theodora Wolffa.


Czarne
Przekład: Renata Makarska
Cena: 35 zł 

 

********************************
ELLA MAILLART
OD GÓR NIEBIAŃSKICH
DO CZERWONYCH PIASKÓW

Des monts Célestes aux sables Rouges
********************************


Pierwsza w Polsce książka słynnej szwajcarskiej podróżniczki Elli Maillart (1903-1997).
„Dzięki żeglowaniu i jeździe na nartach czuję, że żyje” – podkreślała w rozmowach. W wieku 13 lat wygrała pierwszy turniej narciarski, gdy skończyła 20 pływała jako majtek na jachtach opływających Atlantyk. Jednak książka, którą państwu przedstawiamy powstała dzięki trzeciej największej miłości Maillart – kinu. W roku 1930 zafascynowana twórczością reżysera Wsiewołoda Pudowkina, Maillart pojechała do Związku Radzieckiego studiować u mistrza. Podróż, którą zasponsorowała jej wdowa po słynnymi amerykańskim pisarzu Jacku Londonie nie ograniczała się jedynie do Moskwy, a Mailart chcąc lepiej poznać ogromny kraj postanowiła zwiedzić Kaukaz.

Zauroczona jego bezkresnymi stepami dwa lata później wyruszyła w kolejną podróż tym razem przemierzając całą Azję Środkową w nadziei na spotkanie prawdziwych koczowników. Początkowo z czwórką młodych Rosjan przemierzyła konno Kirgizję, potem samotnie wędrowała przez radziecki Turkiestan, gdzie nie wygasło jeszcze wspomnienie krwawo stłumionych buntów baszmaków. Na swojej drodze napotykała nomadów, anarchistyczne komuny, zubożałych arystokratów. Plonem podróży jest niniejsza książka, cenne świadectwo świata, gdzie na drogach wciąż grasują zbójcy, gdzie wybuchają powstania muzułmanów przeciwko niezainstalowanej jeszcze władzy radzieckiej, gdzie na rynkach Taszkientu żebrzą niedobitki rosyjskiej arystokracji.
Znakomicie napisana relacja Elli Maillart jest nie tylko świadectwem niebywałej kobiecej odwagi i siły woli to przede wszystkim wspaniała literatura, która nic a nic się nie zestarzała a w dodatku jej autorce udało się znakomicie uchwycić i opisać piękno Azji, której dziś tak naprawdę już nie ma.


PIW
Przekład: Maryna Ochab
Cena: 35 zł 

 


*******************
Linda Frabcis Lee
Diablica w lidze kobiet


*******************


Fredericka Ware należy do ekskluzywnego Klubu Kobiet w Willow Creek, elitarnej organizacji dla dam z najlepszych sfer. Podstawowy warunek przyjęcia do klubu to odpowiednie pochodzenie. Kiedy jej przystojny mąż prawnik okazuje się pasożytem, którego jedynym zajęciem są niezliczone romanse i trwonienie majątku żony, Frede postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odzyskać sprzeniewierzone pieniądze. Pomoże jej w tym mieszkający po sąsiedzku adwokat, prawdziwy tygrys palestry uważany za gbura i prostaka, Howard
Grout. W zamian za swoje usługi Grout żąda, by Frede wprowadziła do Klubu Kobiet jego żonę. Nieobyta Nikki, która nie odróżnia homara od krewetki, sprawi wiele kłopotów, zanim przeobrazi się w nadającą się na salony damę. Pełna humoru powieść Lee to satyra na snobistyczne elity, po troszę romans, kryminał i komedia.

Albatros
Przekład: Anna Kołyszko
Cena: ok. 28 zł


 
   
Teksty zapowiedzi pochodzą ze stron internetowych poszczególnych wydawnictw. Podana cena jest zazwyczaj ceną w księgarni internetowej wydawcy. Wybór książek - autor bloga.

  

czwartek, 05 lipca 2007
Książki na wakacje

Nowości

// wakacje 2007 (1)

Moje propozycje na pierwszą część wakacji. Na liście znajdziecie książki lekkie i niezobowiązujące na plażę oraz naprawdę ciężki kaliber (Srebrenica!). W przyszłym tygodniu lista zaległości na wakacje - czyli, które ze starszych książek zabrać nad morze lub w góry. Miłego przeglądania!Mów mi Brooklyn / Lago
Nocny Patrol / Łukjanienko
Raport Badeni / Maćkowski
Gorączka. Opowiadania wyuzdane / zb.
Jedynacy / Pitkeathley, Emerson
Dynastie / David Landes
Płynne czasy / Bauman
Języki i kolczyki / Kanehara Wybieram z zapowiedzi wydawców kilka książek, które w jakiś sposób mnie zainteresowały. Oczywiście, może się zdarzyć, że wydana książka będzie knotem, ale mam nadzieję, że uda mi się uniknąć tej przykrej sytuacji.
Zapraszam do lektury i oceny wydanych pozycji.*******************
EDUARDO LAGO
MÓW MI BROOKLYN*******************


Dziennikarz „New York Post” otrzymuje wiadomość, że jego przyjaciel Gal Ackerman nie żyje. To obliguje go do spełnienia niepisanej umowy: z setek pozostawionych przez Ackermana w jednym z brooklyńskich moteli zeszytów ma poskładać niedokończoną powieść.

Niespełnionym pragnieniem ich autora było dotarcie z nią do jedynej czytelniczki, Nadii Orłow, o której od lat nikt nie miał żadnych wieści.


MUZA
Przekład: Bogumiła Wyrzykowska
Cena: 39,90 zł 


*****************************
SIERGIEJ ŁUKJANIENKO
NOCNY PATROL****************************

Czytelnikowi przywodzi na myśl filozofię wschodnią. Nocny patrol jest bowiem fantastyką, ale na modłę rosyjską, korzeniami tkwiącą może jeszcze dalej. Na straży równowagi stoją dwa patrole, Dzienny (przedstawiciel Ciemności) i Nocny (przedstawiciel Światłości) – ci pierwsi strzegą dnia, który jest czasem działania sił Światłości; drudzy działają w nocy, patrząc na ręce sił Ciemności. Siły Ciemności żyją w świecie Zmroku pełnym wilkołaków, strzyg, wampirów i czarodziejów. Obie Straże są instytucjami wywiadowczymi korzystającymi zarówno z magii, jak i baz informatycznych. Nocny patrol jest mniej jawny, mniej bezwzględny, może uczciwszy. Dzienny natomiast brutalniejszy – ich strażnicy są wampirami, którzy z łatwością nęcą krwią nawet najwytrwalsze i najuczciwsze głowy patrolu czuwającego nocą.

Rok 2004 jest decydującym dla obu organizacji – w Moskwie ma się pojawić Wielki (Wspaniały, Jedyny) czyli człowiek, który zasili jedną ze Straży i przez to siły Ciemności lub Światłości będą rządziły światem. Zaczyna się śledztwo, pogoń i walka o władzę. Na czele Nocnego Patrolu stoi Anton: postać dekadencka (miast rumu i opium - krew) z domieszką cynizmu i szczyptą obowiązkowej tajemniczości. Anton będzie musiał zadać sobie pytanie, czy aby na pewno stoi po właściwej stronie?

„Straż Dzienna”, ekranizacja Dziennego patrolu wejdzie na ekrany polskich kin 7 września 2006 roku .


MAG
Przekład: Marta Szafrańska-Brandt
Cena: 29.99 zł 
********************
KRZYSZTOF MAĆKOWSKI
RAPORT BADENI********************


Martwa dziewczyna, cyniczny policjant i cesarsko-królewski Kraków.

Rok 1900. Dla Gustawa Mahlera, inspektora C.K. Policji, jesienny tydzień zaczyna się ponuro. Poniedziałkowym świtem na Błoniach zostaje znalezione ciało warszawskiej studentki Judyty Badeni. W sprawę, która wygląda na samobójstwo, są zamieszani znany poeta i inżynier. Inspektor Mahler prowadzi dochodzenie z użyciem bardziej i mniej oficjalnych metod. Okazuje się, że trop prowadzi w kierunku agentów carskiej Ochrany...

Tymczasem w pewnej restauracji spotykają się członkowie (i członkinie) sekretnego klubu czerwonych magnolii, zrzeszającego między innymi znane osobistości Krakowa. Nie rozmawiają jednak bynajmniej o poezji. Na trop miejsca schadzek wpada nawiedzony moralizator podpisujący się Noe. Szykuje się poważny skandal... którego każdy wolałby uniknąć.

Knajpy i pijatyki, stróże i prostytutki, poeci i hrabiowie, na dokładkę futboliści i czarodziejka heroina. A to dopiero początek tygodnia...

Raport Badeni otwiera cykl nastrojowych i zabawnych kryminałów z inspektorem Mahlerem działającym w cesarsko-królewskim Krakowie. Prawa do wydania książki już kupiło niemieckie wydawnictwo DTV.


ZNAK
Cena: ok. 23,40 zł 
********************
MARTA FOX, TOMASZ JASTRUN, BŁAŻEJ KOPEĆ, DAWID KORNAGA, AGNIESZKA RAHOZA, ZYTA RUDZKA, HANNA SAMSON, SŁAWOMIR SHUTY, BOHDAN SŁAWIŃSKI, IZABELA SZOLC, TOMEK TRYZNA
GORĄCZKA. OPOWIADANIA WYUZDANE********************Pikanterie opowiadały o miłości i erotyce, ale jak długo można czytać jedną książę? Czytelnicy domagali się kontynuacji, postanowiliśmy zatem pójść krok dalej. Jeszcze odważniej, pełniej i mocniej. Tak powstała Gorączka. Atłasowa i drapieżna. Pełna egzotycznych smaków, kolorów i zapachów. O tym, co rozpala nasze pragnienia, pożądaniu, miłosnych grach, pokusach, podszewce związków, uwodzeniu i zwodzeniu. Żądzy, obsesjach i perwersji. Zdradach i namiętności. Miłości, która nie zważa na nic, ani na nikogo.

Różne poetyki i temperamenty, świetni pisarze. Opowieści zmysłowo szeptane i wykrzyczane.


Jacek Santorski & Co
Cena: 23,92 zł 

*****************************
JILL PITKEATHLEY, DAVID EMERSON
JEDYNACY*****************************

Jedynacy to użyteczny poradnik, tak dla dorosłych jedynaków, jak i dla ich rodziców, traktujący zagadnienie w bardzo pełny sposób. Autor przeprowadził wywiady z 60 jedynakami, opisał jak przebiegało ich wzrastanie w rodzinach. Wartościowy przewodnik dla jedynaków w trudnej sztuce nawiązywania relacji międzyludzkich i przetrwania w nich. Dla rodziców również przewodnik na wyboistej drodze do zrozumienia swojego jedynaka.

Jacek Santorski & Co
Przekład: Izabela Syszkowska-Andruszko, Robert Waśkiewicz
Cena: 17,50 zł


PS. Sam jestem jedynakiem, więc jestem ciekaw tych "nowości" o sobie :)

  

*********************
DAVID S. LANDES
DYNASTIE*********************


Fascynująca i bogata w fakty podróż przez historię wielkich rodzin rządzących światowym przemysłem. W Dynastiach historyk i autor poczytnych bestsellerów David S. Landes przygląda się dziejom dwunastu wpływowych rodzin wielkiego biznesu, które rządziły finansowymi i przemysłowymi imperiami w Europie, Azji i Ameryce, zarządzanymi czasem nawet przez trzy kolejne pokolenia, i próbuje ustalić, jakie czynniki decydują o rozkwicie dynastii, a jakie o jej upadku. Skupiając się na
trzech sektorach – bankowości, przemyśle samochodowym i surowcach naturalnych –
Landes przedstawia całą galerię postaci oraz ich opowieści o sile rodzinnych przedsiębiorstw. Ford, Rothschild, Morgan, Guggenheim, Rockefeller i Toyoda – ich dzieje są pełne zarówno dramatycznych chwil, jak i namiętnych uniesień,
zawsze towarzyszących mieszance wielkich pieniędzy, władzy i więzów krwi.

Historyk obserwuje, jak wiele jest skutecznie działających przedsiębiorstw rodzinnych i udowadnia, że przedsiębiorstwa zarządzane przez kolejne pokolenia właścicieli stanowią sprawdzoną receptę na rozwijanie wschodzących rynków. Natomiast przedsiębiorstwa zarządzane przez profesjonalistów niezwiązanych z firmą rodzinnie,
jak i te założone przez inwestorów publicznych, przeważnie oferują niezbyt dobrą pracę i niski udział w zyskach. Nawet pośród największych korporacji w wielu z nich rodzina założycieli firmy nadal utrzymuje znaczący wkład w finanse i zarządzanie przedsiębiorstw i te właśnie firmy funkcjonują znacznie lepiej niż inne korporacje.

Historie opisane przez Landesa ukazują emocjonalne stosunki panujące w poszczególnych dynastiach; autor opisuje szczegóły z prowadzenia biznesu i ogólną historię gospodarczą, ale traktuje to jako kontekst dla rodzinnych historii. Dużo uwagi poświęca temu, jak względy rodzinne, szacunek, miłość, zaufanie, zazdrość,małżeństwo, adopcje i sukcesja determinują rozwijanie się biznesu i kierunek, jaki on obiera.


MUZA
Przekład: Janusz Winiarski
Cena: 34,90 zł 

 

 

********************
EMIR SULJAGIĆ
POCZTÓWKI Z GROBU


********************


Wstrząsające świadectwo o Srebrenicy.

W maju 1992 roku tysiące zdesperowanych uchodźców ze wschodniej Bośni, uciekając przed serbskimi wojskami, schroniło się w małym miasteczku Srebrenicy. Oznaczało to jednak dla nich trwającą trzy lata śmiertelną pułapkę. Cierpieli głód, choroby, agonię uczuć. Aż wreszcie, w lipcu 1995 roku, bośniaccy Serbowie dokonali bestialskiego mordu na ponad siedmiu tysiącach z nich.

Emir Suljagić - jako jeden z niewielu - przeżył. Jego książka to przejmująca opowieść o przetrwaniu.


Czarne
Przekład: Agnieszka Łasek
Cena: 37 zł

 

 


**************************
ZYGMUNT BAUMAN
PŁYNNE CZASY

Liquid Times.
Living in an Age of Uncertainty

**************************


Przenikliwa i gorzka wiwisekcja warunków ludzkiej egzystencji w epoce zglobalizowanego kapitalizmu. Autor podejmuje zagadnienia „ludzkich odpadów” – szczególnie bezrobotnych i uchodźców, „zarządzania strachem” jako nowej formy sprawowania władzy politycznej, oraz niezbywalności utopii w jej dawnym kształcie wizjonerskiego projektu. Na szczególną uwagę zasługują błyskotliwe analizy problemu uchodźców we współczesnym świecie i dwuznacznej roli organizacji humanitarnych, a także szerzącej się w Polsce i na świecie mody na strzeżone osiedla i jej negatywnych skutków społecznych.


Sic!
Przekład: Maciek Żakowski
Cena: 26 zł

 

******************
HITOMI KANEHARA
JĘZYK I KOLCZYKI

Hebi ni piasu
******************

Niezwykły debiut dwudziestojednoletniej pisarki, uhonorowany w 2004 roku najwyższą japońską nagrodą literacką im. Ryonosuke Akutagawy. Powieść kultowa; odczytywana jako manifest młodego japońskiego pokolenia, które całkowicie zerwało z tradycjami swoich rodziców. Napisana mocnym, brutalnym językiem, zadziwiającym w ustach młodej dziewczyny. Ponad milion egzemplarzy sprzedanych w Japonii!

Znudzona życiem, dziewiętnastoletnia Lui spotyka w nocnym barze Amę – chłopaka o dziwacznym, rozdwojonym języku, przypominającym język węża. Zafascynowana możliwością „modyfikacji ciała”, z obserwatora zamienia się w aktywnego uczestnika subkultury punkowej i bez cienia namysłu wkracza w świat piercingu, seksualnych perwersji i sadomasochizmu. Uprawia brutalny seks z przyjacielem swojego chłopaka, tatuuje sobie na plecach ogromnego smoka, rozcina język. Bez cienia emocjonalnego zaangażowania obserwuje, jak Ama masakruje mężczyznę, który zaczepiał ją na ulicy. Życie stopniowo wymyka się jej spod kontroli. Czy naprawdę nie ma już dla niej przyszłości?


Albatros
Przekład: Witold Nowakowski
Cena: 13 zł

 
   
Teksty zapowiedzi pochodzą ze stron internetowych poszczególnych wydawnictw. Podana cena jest zazwyczaj ceną w księgarni internetowej wydawcy. Wybór książek - autor bloga.

  

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7